Сьогодні проїхатися в метро і не дізнатися про ще одну школу/курси англійської мови просто неможливо. Часом аж в очах рябить від замислуватих логотипів, назв, що легко запам’ятовуються і так само легко забуваються, приблизно однакових умов і графіків. Вивчення іноземної мови стало вже не розкішшю, а своєрідною необхідністю. Ринок кусів іноземної мови зростає, не дивлячись на урагани, цунамі чи землетруси, незважаючи на економічні потрясіння чи нестабільність курсу тієї чи іншої валюти. Дивина та й годі той ринок, але ми все ж таки вирішили щось для себе в ньому роз’яснити. Тому, невеличкий екскурс в історію.
Ще до кризи у столиці працювало близько 80-100 різних курсів, при чому приблизно 40 з них можна було віднести до великих мовних шкіл. Здавалося б, криза має внести свої корективи і залишити на ринку лише серйозних гравців. І дійсно, багато курсів перестало існувати, але замість них майже щомісяця, незважаючи на скрутні часи, відкривалися все нові й нові компанії. На даний момент їх близько 140. Так, за словами Руслана Ниника (керівник школи Грін Форест) за останній рік кількість студентів у школі англійської мови Green Forest зросла приблизно на 15%. Об’єм данного ринку було також оцінено керівниками школи англійської мови Speak Up, за данними дослідення проведенного Юлією Шиловою - директором по маркитенгу школи, обсяг ринку складає $200млн, а враховуючи послуги приватних репетиторів - $400млн. При тому, за її словами, криза лише спонукала людей до вивчення англійської мови, та підігріла інтерес українців до вивчення інших мов, зокрема, французької, німецької, італійської та іспанської. (за матеріалами щотижневика Корреспондент від 21 жовтня 2010 року)
Тепер, виникає цілком логічне запитання: Чому відбувається таке різке зростання? Чому, а основне, хто так ревно прагне вивчати англійську мову?
За даними досліджень міжнародного кадрового порталу HeadHunter лише 30-35 % шукачів роботи з України мають належний рівень анлійської мови, в той час як цей показник в Європі складає 59%. Українці усіма можливими способами намагаються наздогнати втрачене, тому і крокують по завершенню робочого дня не додому, як належить, а у класи гризти нелегкий граніт науки. Загострили ситуацію і роботодавці, котрим необхідні спеціалісти зі знанням іноземних мов. На заняття до Green Forest, куди зазвичай приходили студенти, ринув потік людей віком від 27 років, котрі прагнуть заповнити нішу у власній освіті та піднятись вгору по кар’єрній драбині.
Підливає масла у вогонь і українська система освіти, адже навчатись закордоном прагнуть все більше і більше студентів. Чи то нашим дипломом вже нікого не здивувати на ринку праці, чи якість послуг не до смаку – не зрозуміло. Ясно одне: тікає наша молодь закордон, шукаючи будь-яку нагоду. Видом мотивації до вивчення іноземної мови для тих студентів, що залишаються на теренах України, є впровадження з 2010 року обов’язкового екзамену з англійської мови при складанні іспитів до магістратури. Словом тікай не тікай, а від English не втекти.
Як і будь-якій сфері, де конкуренція є і так доволі значною, та ще й до повного щастя щодня з’являються все нові та нові гравці, котрі заради власного «підйому» готові піти навіть на певні видатки, школам доводиться щогодини вигадувати велосипед, аби зацікавити вибагливого та примхливого споживача освітніх послуг. Зазвичай інструментарій доволі стандартний та подібний, адже у вивченні іноземної мови щось кардинально нове придумати практично неможливо.
Отож, надамо переваги певних шкіл, яких вважаємо одними з найцікавіших представників серед курсів англійської:
|
British Council |
|
American English Center |
|
International House Kyiv |
|
Перші Київські Державні Курси іноземних мов |
|
Interlingua |
|
Speak up |
|
Фенікс |
|
The Language Academy Group |
|
Native English School |
|
Green Forest |
Про те, що відбувається сьогодні на ринку освітніх послуг ми вирішили поговорити з Русланом Ниником (керівником школи Green Forest)
Як думаєш, чому англійську більше вивчають на курсах, ніж в освітніх закладах країни?
На сьогодні, в силу багатьох причин, державні освітні заклади країни (маю на увазі вузи) не в змозі забезпечити швидке, якісне навчання іноземним мовам за сучасними методиками. Причин ціла купа: консерватизм, філософія радянської вищої школи, абсолютна відірваність від вимог ринку. Відсутність можливостей і бажання залишати в себе найкращих студентів. Кафедри забиті літніми людьми «в погонах», але не іноваторами, звідси застарілі методики. Для більшості вузів основною формулою роботи є «набір – держзамовлення – плата за освіту– випуск». Місця для «ефективності» не залишається. Конкуренції немає. Ректори – феодали. Міністр – Вакарчук був міністр, Табачник -… . Про загальноосвітні школи - окрема мова... На їхньому фоні приватні курси виглядають набагато привабливіше. Ринкова конкуренція, швидкість, тверезі ціни, сучасні методики, контрактні, чітки відносини з клієнтом, який прийшов за знаннями, а не за папірцем, можливість платити гідну зарплату світлим головам.
Що спонукає Green Forest до такого активного розвитку?
Типовому викладачу ГФ 25 років. Він з відзнакою закінчив вуз. Технічно освідчений. Активно подорожує, проходить стажування, навчається за кордоном. Сітка друзів – карта світу. Амбіції, бажання рости, мати гарну зарплату. Тепер спробуємо його затримати в компанії, де роками нічого не міняється, від рекламної листівки до зарплати. «Ну, будь ласка, не йди-и-и. Я не віддам тобі трудову!» Друга причина – сучасний ринок. Лише в Києві 150 курсів. Британські Ради стоять окремо. Стоїть окремо «рекламна компанії Speak Up». Всі інші б'ються за місце під сонцем. Найбільший шмат забирають лідери – десяток шкіл. Решта – тихо чекають у засідці, коли ви задрімаєте на посту і ваша гвинтівка випаде з рук. Третя причина – внутрішня сверблячка, яка притаманна більшості працівникам ГФ. Якщо вчора ви щось робили гарно, а сьогодні знаєте, як зробити ще краще - варто ризикнути. Краще – ворог хорошого.
Чи думаєш, що потреба в курсах англійської колись відпаде?
Звичайно. Наші школи та вузи почнуть випускати людей зі знаннями мов, яким навчали пять – одинадцять років. Або нарешті буде винайдена машинка, коли ви зможете завантажувати необхідні, перед відрядженням на Венеру, знання, сидячи перед телевізором та поїдаючи пиріжок з капустою. Або ідеї Руського Міра пошириться по всьому світу, від Гренландії до Австралії. Патріарх Кирило буде їздити країнами з лекціями, пропогандуючи аскетизм, терпимість, повагу до людей іншого віросповідання, національної приналежності. Потреба в англійській мові відпаде сама собою... В будь - якому випадку у нас ще багато часу.
Твої прогнози розвитку ринку курсів англійської мови.
В найближчий час збережуться ті самі тенденції: інтерес до шкіл, які можуть запропонувати хороший продукт за демократичну ціну (школи категорії «преміум» відійдуть на задній план), переважання темпів росту корпоративного сектору вивчення англійської над сектором групових занять на території школи. Поступове розвінчення шкіл, які пропонують «надефективні, ексклюзивні методики вивчення мов, без домашніх завдань, підручників, викладача, тощо.» Об'єм ринку буде продовжувати зростати, хоча і невеликими темпами. Звернеться увага на ринки міст України з населенням менше мільйона жителів. Ага. І ще. Звичайно ж на Євро 2012 міліціонери, кондуктори, продавці київських перепічок, мер Києва і навіть, страшно сказати Хто, говорити англійською не будуть.
Наостанок пропонуємо вам самим задуматися над майбутнім курсів англійської мови в Україні.
greenforest.com.ua